Działanie i zalety automatycznych systemów załadunku
Procesy związane z załadunkiem oraz rozładunkiem towarów, realizowane w strefie doków magazynowych z zastosowaniem klasycznych rozwiązań wiążą się ze sporymi kosztami oraz cechują się stosunkowo niskim tempem przepływu towarów. Rozwiązaniem, które pozwala na ich usprawnienie, są natomiast automatyczne systemy załadunkowe. Czym one wobec tego są i jak działają?
Charakterystyka automatycznych systemów załadunku
Automatyczne systemy załadunku, określane także skrótem ATLS będącym akronimem od angielskiego wyrażenia Automatic Truck Loading System są niczym innym jak robotyzacją procesów związanych z pobieraniem oraz układaniem towarów. Dzięki temu udział operatorów, zostaje w nich maksymalnie zminimalizowany. Zautomatyzowane systemy załadowcze zlokalizowane są w obszarze strefy doków przeładunkowych. Rodzaj i rozmieszczenie doków dostosowywane jest natomiast przede wszystkim do:
wielkości dostaw,
długości trwania załadunków i rozładunków,
godzin, w których najczęściej występują dostawy.
Jak działają automatyczne systemy załadunku?
Działanie automatycznych systemów załadunku zawsze dostosowywane jest do specyfiki przedsiębiorstwa, które zdecyduje się na jego wdrożenie. W dużym uproszczeniu polega ono jednak na tym, że po podjechaniu pojazdu pod dok przeładunkowy i jego podłączeniu do zasilania proces jego rozładunku lub załadunku odbywa się za pomocą systemów napędowych oraz płóz. Dzięki temu związane z nim czynności przebiegają o wiele krócej niż w przypadku, gdy realizowany jest przez operatorów wózków widłowych czy innych urządzeń transportu bliskiego.
Jakie są zalety wdrożenia automatyzacji procesów załadunku i rozładunku?
Za wdrożeniem w magazynie automatycznego systemu załadunku, w czym pomóc może firma oferująca wyposażenie przemysłowe Jazon przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Do najważniejszych z nich zaliczyć można natomiast:
skrócenie czasu procesów załadunku i wyładunku samochodów nawet do zaledwie kilku minut, przekładające się na ich wydajność,
ograniczenie szkód, wywołanych błędami podczas załadunku i wyładunku towarów,
mniejszą liczbę pracowników potrzebną do realizacji procesów w strefie doków,
większe bezpieczeństwo pracy pracowników, którzy dzięki automatyzacji załadunku lub rozładunku są o wiele mniej narażeni na wypadki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana