Jak dbać o wózek widłowy? Serwis i konserwacja

Regularny serwis i prawidłowa konserwacja wózków widłowych ma niebagatelne znaczenie w kontekście bezpiecznego użytkowania tych maszyn. Za utrzymanie właściwego stanu technicznego pojazdów odpowiedzialny jest ich właściciel, czyli najczęściej przedsiębiorca prowadzący zakład produkcyjny, magazyn czy sklep wielkopowierzchniowy. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zasady związane z serwisem i konserwacją wózków widłowych.
Regularne przeglądy techniczne
Do prawidłowego funkcjonowania wózków widłowych niezbędne są regularne przeglądy techniczne. Istnieją ich trzy podstawowe rodzaje: codzienne, konserwatorskie i okresowe. Przeprowadzanie wszystkich typów badań jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów tego typu. Rzetelne podejście do wykonywania przeglądów technicznych pozwala odpowiednio wcześnie wykryć i naprawić bieżące usterki. Dzięki temu maszyna nie ulega poważniejszym awariom.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy IPZ, oferującej sprzedaż sztaplarek w Szczecinie i Olsztynie: Przeglądy codzienne wykonywane są przez operatorów wózków. Podczas ich trwania sprawdzana jest ogólna kondycja pojazdu oraz sprawność jego poszczególnych elementów. Przeglądy konserwatorskie przeprowadzają osoby z uprawnieniami nadanymi przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Takie badanie powinno być wykonywane raz w miesiącu dla wózków z pełnym dozorem technicznym oraz raz na dwa miesiące dla pojazdów o dozorze ograniczonym. Przeglądy okresowe przeprowadzane są w autoryzowanych punktach diagnostycznych. W trakcie badania sprawdzany jest stan techniczny pojazdu oraz poprawność prowadzenia jego dokumentacji. Wykonują je certyfikowani kontrolerzy wyznaczeni przez UDT. Pojazd, który nie przeszedł przeglądu okresowego, nie może być dopuszczony do dalszego użytkowania w zakładzie pracy.
Użytkowanie maszyny zgodnie z wytycznymi producenta
Każdy wózek widłowy musi być użytkowany zgodnie z zaleceniami wydanymi przez jego producenta. Jest to bardzo ważne z uwagi na właściwą eksploatację urządzenia. Pojazd wykorzystywany w nieprawidłowy sposób ulega szybszemu zużyciu, częściej pojawiają się w nim usterki poszczególnych układów mechanicznych. Istotne jest przestrzeganie norm związanych z maksymalnym obciążeniem oraz środowiskiem, w którym może poruszać się konkretny model wózka. Pojazdy z przeznaczeniem do pracy wewnątrz pomieszczeń nie mogą być użytkowane na otwartym terenie. Kluczowe jest też odpowiednie przeszkolenie operatorów wózków. Każdy z nich musi znać specyfikację i możliwości techniczne urządzenia, które prowadzi. Należy zwracać uwagę na technikę jazdy oraz umiejętność prawidłowej obsługi ładunku.
Naprawy i konserwacja tylko w autoryzowanych serwisach
Każdy pojazd wykorzystywany do magazynowania i transportu bliskiego towarów wymaga regularnych napraw oraz zabiegów konserwujących. Niezwykle istotne jest, aby czynności te przeprowadzane były wyłącznie w autoryzowanych serwisach. Nieważne, czy są to nowe, czy używane wózki widłowe. Urządzenia poddawane długotrwałemu i intensywnemu użytkowaniu narażone są na powstawanie awarii, które są niebezpieczne dla ich właściwej pracy. Jedynie pracownicy autoryzowanych serwisów wyposażonych w profesjonalny sprzęt diagnostyczny są w stanie prawidłowo wykryć, a następnie usunąć powstałe usterki. Dostęp do oryginalnych części oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z wózkami różnych marek sprawia, że naprawy w autoryzowanych serwisach przebiegają szybko i sprawnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Simks montaż, demontaż systemów regałowych
Magazyny - wyposażenie
woj. pomorskie80-319 Gdańsk, Grottgera 1b lok. 1
-
-
Terminal Portowy Elbląg Sp. z o.o.
Porty - przeładunki, usługi
woj. warmińsko-mazurskie82-300 Elbląg, Radomska 5 - 7