Na czym polega transport międzynarodowy?

Ze względu na ogólną globalizację, transport międzynarodowy wciąż się rozwija. Państwa coraz bardziej są zależne względem siebie i chętnie współpracują. Granice coraz bardziej się zacierają dzięki kooperacji. Jesteś producentem? Chcesz dotrzeć do klientów zza granicy? Sprawdź, jakie środki przewozu są popularne? Czym się różni transport międzynarodowy od krajowego i wewnątrzwspólnotowego?
Co to jest transport międzynarodowy?
Transport międzynarodowy polega na przewozie wyrobów, materiałów czy towarów pomiędzy różnymi krajami na przykład między Polską a Niemcami. Wykonuje się go w celu utrzymania stosunków gospodarczych w środku państwa, jak i właściwych stosunków z innymi, z którymi państwo współpracuje krajami. Najczęściej jest przeprowadzany przez prywatne firmy, przez co ich częstotliwość jest różna. W przypadku przewożenia towarów w ramach Unii Europejskiej mówi się o transporcie wewnątrzwspólnotowym. Można go sprowadzić do:
- przewozu z miejsca wyjazdu na obszar kraju do miejsca przeznaczenia poza granicami Unii Europejskiej
- z miejsca nadania poza obszarem Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu na obszarze kraju
- z miejsca wyjazdu poza obszarem Unii Europejskiej – w przypadku, jeśli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium państwa
- z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego nie na terytorium kraju do miejsca przeznaczenia poza obszar Unii Europejskiej bądź z miejsca wyjazdu
Czym się różni transport krajowy od międzynarodowego?
Do różnic między transportem krajowym a międzynarodowym zalicza się zakres działania oraz inne prawo. Warto w tym celu zapoznać się z ustawą o transporcie drogowym oraz unijnymi dyrektywami. Bariera językowa i prawo jazdy to podstawa. Nierzadko potrzebne są opłaty za autostrady czy inne płatne odcinki. Najczęściej firmy transportowe kupują okresowe winiety, które przyczepia się na przedniej szybie.
Jakie środki wykorzystuje transport międzynarodowy?
Do środków przewozu międzynarodowego osób czy pasażerów zalicza się transport:
- samochodowy
- ciężarowy
- kolejowy
- morski
Transport międzynarodowy a wewnątrzwspólnotowy
Różnice występują w stawkach VAT. W przypadku transportu międzynarodowego stawka jest zerowa za przeprowadzoną usługę. Potrzebne jest jedynie wykazanie, że produkty przekraczają granicę. W tym celu należy dołączyć list przewozowy lub dokument, który jest potwierdzeniem. Natomiast w przypadku przewozu wewnątrzwspólnotowego krajowa stawka VAT jest równa 23% za wykonaną usługę.
Jak wybrać firmę transportową?
Najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy stosuje się właściwe oplandekowanie czy zabezpieczenie GPS. Pozwalają na śledzenie na bieżąco trasy. Należy także spełniać warunki odnośnie klasy emitowania spalin EURO 5 i 6. Kierowca międzynarodowy kategorii B powinien być właściwie przeszkolony w zakresie niebezpiecznych produktów zgodnych z postanowieniami konwencji ADR. Przed wyborem warto sprawdzić opinie w Internecie o danej firmie transportowej. Dobrze jest wcześnie określić swoje wymagania w sprawie formy transportu i ładunku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana