Transport morski drobnicowy. Charakterystyka

Spis treści
- Jak wygląda transport morski drobnicowy?
- Jakie są korzyści z transportu morskiego drobnicowego?
- Jakie są utrudnienia w transporcie morskim drobnicowym?
W ostatnich latach wyjątkowo mocno rozwinął się międzynarodowy rynek e-commerce. Zakupy przez internet stały się łatwe, więc klienci detaliczni oraz hurtowi rozpoczęli zamawianie produktów bezpośrednio z krajów Dalekiego Wschodu. Nabyte towary zazwyczaj transportowane są drogą morską, która jest najtańsza. Jednak z tego powodu, czas oczekiwania na zamówienie może wynosić nawet do kilku tygodni.
Jak wygląda transport morski drobnicowy?
Transport morski drobnicowy jest wysoce złożonym procesem. Firma, która się tym zajmuje, musi zebrać jak największą liczbę palet z towarem z jednego kraju. Tylko dzięki pracy logistyków taka droga dostarczenia produktów do klientów może być dla przewoźnika opłacalna – mówi pracownik firmy Vetro. W przeciwnym razie, kiedy kontenerowiec nie zostanie maksymalnie obłożony, powstają straty.
Przewoźnik, który zebrał odpowiednią ilość zamówień do przetransportowania, udaje się do miejsca docelowego, aby odebrać towary. Kiedy transport drogą morską się zakończy, przewiezione produkty podlegają ocleniu i dopiero po tej czynności zostają dostarczone do klienta.
Jakie są korzyści z transportu morskiego drobnicowego?
Niewątpliwą zaletą transportu morskiego jest jego cena w przeliczeniu na wagę produktu. Jest to najtańsza forma dostarczenia przesyłki. Cena takiego samego zamówienia może być nawet kilkukrotnie wyższa, jeżeli przewóz miałby odbywać się drogą powietrzną. Morscy przewoźnicy pobierają opłaty w przeliczeniu za 1 metr sześcienny ładunku. Jest to masa około jednej tony.
Dlatego też klienci hurtowi starają się zamówić jak najwięcej za jednym razem, aby nie było potrzeby zamawiania transportu kolejnej partii towaru. Zasięg firm transportu morskiego drobnicowego obejmuje praktycznie całą kulę ziemską. Podstawowym ograniczeniem tego środka przewozu jest brak możliwości odebrania przesyłek z państw, które nie mają dostępu do morza.
Jakie są utrudnienia w transporcie morskim drobnicowym?
Poza niemożliwością obsłużenia wszystkich państw na świecie transport morski drobnicowy spotyka się z kilkoma innymi problemami. Jednym z największych zagrożeń są piraci. Szczególnie we wschodniej części Afryki, w okolicach Somalii, morscy rozbójnicy napadają na statki w celu wyłudzenia okupu od przewoźników. Jednak do takich sytuacji dochodzi już coraz rzadziej.
Inną przeszkodą dla drobnicowego transportu morskiego są przeładunki. Podczas wymiany między kontenerowcami ładunkami może dojść do zagubienia lub uszkodzenia towaru zamówionego przez klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Sławomir Szmuc Usługi transportowe
Transport samochodowy
woj. dolnośląskie55-040 Księginice, Piaskowa 2