Wyjazd do pracy za granicę. Transport własny czy zbiorowy?
Podtrzymywanie więzi rodzinnych jest ważne niezależnie od tego, jak dużą odległość trzeba w tym celu pokonać. Praca za granicą najczęściej oznacza konieczność dość regularnego przemieszczania się między krajami i korzystania z odpowiednich środków transportu. Jednym z najpopularniejszych sposobów przejazdu będzie podróżowanie autem, niezależnie od tego, czy będzie to jazda swoim prywatnym samochodem, czy miejsce wykupione w busie.
Praca za granicą a kontakty z najbliższymi
Od czasu zniesienia barier w podejmowaniu legalnej pracy na terenie państw należących do Unii Europejskiej wiele osób zdecydowało się na wyjazd i znalezienie zatrudnienia za granicą. Sprzyjają temu zarówno znacznie lepsze warunki płacowe, jak i chłonność tamtejszych rynków pracy. Przy podobnym poziomie kwalifikacji w krajach należących do „starej Unii” można uzyskać dużo wyższe stawki. Do wyjazdu zachęca też oferowany poziom bezpieczeństwa socjalnego od sprawniejszej służby zdrowia po pomoc państwa w różnych obszarach życia. Znaczenie ma także fakt, że zatrudnienie jest w pełni zgodne z przepisami, a pracownicy są objęci odpowiednimi ubezpieczeniami. Najczęściej jednak wyjazd do pracy nie łączy się z całkowitym zerwaniem więzów z krajem – podkreśla przedstawiciel firmy Seba Tour specjalizującej się w przewozach pasażerskich.
Większość osób pracujących na terenie różnych państw UE, przede wszystkim w Niemczech, utrzymuje kontakty z rodziną, która na stałe mieszka w Polsce. Sporo zatrudnionych za zachodnią granicą decyduje się na utrzymywanie dwóch domów oraz regularne wizyty u dzieci, rodziców czy innych krewnych. Takie rozwiązanie pozwala na łączenie wyższych zarobków z troską o życie rodzinne i podtrzymywaniem wzajemnych relacji z najbliższymi. Choć nowoczesne techniki komunikacji pozwalają na częste rozmowy i „zdalne” towarzyszenie bliskim, to mogą one być tylko uzupełnieniem rzeczywistej obecności. Większość osób pracujących na terenie Niemiec decyduje się więc dość często na przejazdy w obie strony, spędzając w Polsce wolne dni, urlopy i święta.
Przeczytaj również: Przejazd busem do Anglii jako propozycja dla pracowników sezonowych
Przejazdy z Polski do Niemiec oraz w kierunku przeciwnym najczęściej odbywają się przy wykorzystaniu transportu kołowego. Dobry stan dróg sprawia, że podróż jest bezpieczna, a czas, w jakim można dotrzeć do miejsca przeznaczenia, jest stosunkowo krótki. Nie bez znaczenia są też niższe koszty, zwłaszcza w porównaniu z przelotami lotniczymi, które są nie tylko sporo droższe, ale też bardziej kłopotliwe, ponieważ wymagają dojazdu na lotnisko, odbioru bagażu, a później korzystania z komunikacji zbiorowej albo proszenia o przysługę znajomych. Alternatywą nie może być także kolej, ponieważ bilety są równie drogie, a standard podróżowania na terenie Polski niezbyt wysoki. Kłopotliwe bywa też samo znalezienie dogodnego połączenia z akceptowalnym czasem przejazdu.
Przejazd do pracy za granicą – bus czy własne auto?
Transport samochodowy na trasie Polska–Niemcy i Niemcy–Polska jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o czas przejazdu i jego koszty. Wiele osób waha się jednak czy lepszym rozwiązaniem jest podróżowanie własnym autem, czy skorzystanie z oferty przewozów busem proponowanych przez firmy świadczące takie usługi. Najczęściej przejazdy tego typu odbywają się z wykorzystaniem wygodnych busów, które dają też możliwość zabrania bagażu, a przewoźnicy są w stanie elastycznie dopasować trasę do potrzeb pasażerów, proponując usługę w systemie „door-to-door”.
Wybór własnego pojazdu ma wiele zalet – dzięki temu można samodzielnie wybrać godzinę wyjazdu, a nawet zdecydować się na niego w ostatniej chwili. Jadąc samemu, zyskujemy też swobodę doboru trasy czy wedle uznania zatrzymujemy się, żeby odpocząć. Korzystanie z własnego samochodu ma jednak również wiele wad. Przede wszystkim wyjazd tego rodzaju będzie znacznie droższy, o ile nie zapełnimy wszystkim miejsc w aucie, zabierając np. znajomych, którzy również udają się w to samo miejsce. Nawet jeśli się to uda w jedną stronę, to niekoniecznie powiedzie się również podczas powrotu. Prowadzenie auta oznacza duże zmęczenie, szczególnie jeśli w drogę wybieramy się zaraz po pracy, czy mamy zamiar jechać nocą. Warto też pamiętać, że nie każde auto zapewnia odpowiedni komfort podróżowania – w mniejszych samochodach osobowych na brak miejsca narzekają często nie tylko pasażerowie, ale też kierowca.
Przejazd busem będzie bardzo dobrą alternatywą ze względu na znacznie niższe koszty – opłata będzie sporo mniejsza niż koszt paliwa potrzebnego na skorzystanie z własnego auta. Busy oferują też komfortowe warunki – pasażerowie mają do dyspozycji wygodne fotele, pozwalające na zajęcie bardziej naturalnej pozycji niż w aucie osobowym. Dużo większa jest też przestrzeń, jaką ma do dyspozycji każdy z pasażerów. Busy są wyposażone w takie same udogodnienia jak większość samochodów osobowych, można więc liczyć na klimatyzację, możliwość ładowania telefonu lub korzystania z laptopa. Plusem wyboru transportu zbiorowego będzie także mniejsze zmęczenie oraz szansa na wypoczywanie podczas podróży. Warto też pamiętać, że firmy przewozowe dopasowują trasę przejazdu do potrzeb klientów i w razie potrzeby mogą dostarczyć pasażera pod dowolny wskazany adres.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana