Zalety stosowania konsolidacji dostaw w transporcie drogowym
Ogólny termin konsolidacji odnosi się do łączenia kilku elementów w jedną całość. Konsolidacja występuje w różnych gałęziach, również m.in. w logistyce. W tym przypadku konsolidacja odnosi się do łączenia przesyłek, aby przetransportować je jednym środkiem transportu. Jakie zalety wynikają ze stosowania konsolidacji dostaw w drogowym transporcie?
Konsolidacja w logistyce – najważniejsze informacje
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, konsolidacja w logistyce odnosi się do różnego rodzaju łączenia przesyłek, aby móc je przetransportować jednym środkiem w tym samym czasie. Bardzo często konsolidacja dostaw dotyczy łączenia niewielkich przesyłek, które pochodzą od różnych dostawców i są kierowane do wielu różnych odbiorców. Taki sposób transportu umożliwia przewożenie paczek w jednym kontenerze. Ze względu na charakter przesyłek nazywane są one drobnicą bądź przesyłkami niepełno-kontenerowymi. W takim przypadku konsolidacja dotyczy na przykład przesyłek, które są transportowane w dużych ilościach do Europy z krajów azjatyckich. Wówczas przesyłki dostarczane są ciężarówkami do magazynu, a następnie konsolidowane do jednego kontenera, który wyrusza w drogę morską. W porcie docelowym wykonywana jest z kolei dekonsolidacja przesyłek celem dostarczenia ich do konkretnych odbiorców. Jednak konsolidacja nie musi dotyczyć wyłącznie przesyłek tego typu z wykorzystaniem drogi morskiej. Może mieć również miejsce w głębi lądu. Jakie są zalety stosowania konsolidacji dostaw w transporcie drogowym?
Zalety stosowania konsolidacji dostaw w transporcie drogowym
Jak można łatwo się domyślić, największą zaletą konsolidacji przesyłek są kwestie ekonomiczne. Przewożenie mniejszej ilości towarów może być po prostu nieopłacalne. Łączenie różnych przesyłek to już dzisiaj powoli codzienność, ponieważ są one coraz to mniejsze. Jeśli przesyłka miałaby za każdym razem być transportowana oddzielnie, pojazdy do transportu nie byłyby w pełni wykorzystane. Puste przebiegi oznaczają duże koszty, dlatego konsolidacja to doskonałe rozwiązanie dla wielu firm spedycyjnych i nie tylko. Konsolidacjami zajmują się dobre firmy logistyczne, takie jak np. Intradelogistic. Poza kwestią ekonomiczną, mniejsza liczba "niepełnych" transportów oszczędza nasze środowisko naturalne, które i tak jest niebywale zanieczyszczone poprzez ogromną ilość samochodów i innych pojazdów na drogach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana